Един от начините за борба с заразата от дезинформация е да се използва идея, приложена за първи път през 60-те години на миналия век, наричана pre-bunking (или предварително развенчаване). Идеята е хората да се обучават да упражняват умения за разпознаване и противопоставяне на дезинформацията и подаването ѝ в по-малък мащаб, преди да бъдат изложени на истинската дезинформация.

Идеята е подобна на ваксините, които изграждат имунитет чрез излагане на отслабена форма на болестотворния микроорганизъм. Идеята е някой да бъде изложен на ограничено количество невярна информация, да речем, чрез редварително развенчаване с кратък тест. След това те се научават да разпознават обичайните тактики за манипулиране, използвани в лъжливата информация, и се научават как да се противопоставят на влиянието им с основани на доказателства стратегии за противодействие на лъжите. Това може да се направи и с помощта на специализиран асистент в учебна среда, работно място или други групи, включително виртуални общности.

След това идеята е процесът постепенно да се повтаря с по-големи дози невярна информация и допълнителни контрааргументи. Чрез разиграването на ролеви игри и практикуването на контрааргументите това обучение в критично мислене осигурява един вид психологическа ваксинация срещу дезинформацията, поне за определен период.

Важно е да се отбележи, че този подход е предназначен за хора, които все още не са били изложени на фалшива информация - следователно това е предварително развенчаване, а не оборване. Ако искаме да взаимодействаме с човек, който твърдо вярва в своята позиция, особено когато тя противоречи на фактите, препоръчителен подход е да се водим от емпатия и да разменяме истории и ситуации без осъждане.

Все пак опровергаването е трудна задача и дори силните послания на оборване могат да доведат до втвърдяване на дезинформацията. Може да не промените мнението на другия човек, но може да успеете да проведете цивилизован дебат и да избегнете отблъскването му от вашата позиция.